To banalne, co napiszemy, ale każda porażka może być początkiem czegoś lepszego. Nie inaczej jest w świecie zakładów bukmacherskich. Można się kompletnie załamać, zrezygnować całkowicie z obstawiania lub, co równie niedobre, odgrywać się na siłę (taka postawa zazwyczaj prowadzi do jeszcze większych przegranych). Można też zachować się inaczej. Nikt na samym początku nie był mistrzem. Każdy zawodowy gracz musiał krok po kroku dochodzić do swojego wysokiego poziomu. Każdy typujący musiał też niejednokrotnie przełknąć gorycz porażki. Wykorzystał jednak ten okres odpowiednio. Jak wyciągać dobre wnioski ze swoich niepowodzeń?

jak nie przegrywać
Przegrany zakład – jak wyciągnąć dobre wnioski?

Jakie błędy zostały popełnione w trakcie analizy?

Każdy szachista, szczególnie po przegranej partii, powinien przeanalizować krok po kroku, jak poruszały się jego figury, pionki, jakie mógł wykonać posunięcia, a jakich nie musiał zrobić… To znakomita metoda, aby po prostu uczyć się na swoich błędach. Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie. Czasami oczywiście ma miejsce taka sytuacja, że wszystko zrobiliście dokładnie. Poświęciliście dużo czasu na analizę, uwzględniliście wszystkie najważniejsze zmienne.

Czasami w sporcie o końcowym wyniku decydują natomiast pojedyncze niuanse. Trzeba się z tym pogodzić. Jeśli jednak macie wrażenie, że mogliście wytypować coś innego, to trzeba rozłożyć to wszystko na czynniki pierwsze. Należy dowiedzieć się, gdzie zostały popełnione błędy. Być może nie wzięliście pod uwagę ostatniej dyspozycji, wyników w meczach bezpośrednich, postawy na swoim boisku lub na terenie rywala. Może zapomnieliście sprawdzić o graczach kontuzjowanych lub takich, którzy nie zagrają z powodu kartek. Postawiliście na gospodarzy, chociaż w ich składzie zabrakło najskuteczniejszego strzelca? To duży błąd. Taka dogłębna analiza porażki pozwoli wam nauczyć się wielu nowych rzeczy.

sts bonus za darmo
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Starajcie się nie robić jednych i tych samych błędów

Często mówi się, że mądry Polak po szkodzie. Tutaj jednak taka postawa wcale nie jest taka zła. Najlepiej byłoby oczywiście nie popełniać żadnych błędów od samego początku. Nikt nie jest jednak robotem. Szczególnie osoby początkujące na starcie swojej przygody robią różne błędy. Najważniejsze jest jednak to, żeby po prostu nie robić tego po raz kolejny i kolejny itd. Znowu przydarzyła wam się przegrana? Po raz kolejny zapomnieliście sprawdzić kilku najważniejszych informacji? To duży błąd.

Trzeba zastanowić się, z czego to wynika. Macie dużo obowiązków na głowie i po prostu najzwyczajniej w świecie zapomnieliście tego zrobić? Przez to typowaliście trochę na chybił-trafił? Ważne jest, aby ustawić sobie priorytety. Jeśli macie dużo rzeczy do zrobienia w życiu prywatnym i zawodowym, to może warto odpuścić sobie grę, aby po prostu nie robić czegoś byle jak. Regularne wygrywanie wymaga systematycznej analizy. Znowu wrócimy do przykładu z szachów.

Osoby, które mają najwyższe kategorie zaznaczają, że latami musieli dochodzić do perfekcji. Często trenowali po kilka, kilkanaście godzin dziennie! To pokazuje, że do sukcesu nie ma drogi na skróty. Ważne jest to, aby szukać swoich błędów, a następnie pod żadnym pozorem ich nie powtarzać. Jeśli coś szczególnie sprawia wam problem, to trzeba najmocniej skupić się właśnie na tym czynniku.

Poprzedni artykułJak sprawdzić czy bukmacher jest w Polsce legalny?
Następny artykułBukmacherzy sponsorami drużyn sportowych
Polski bukmacher online STS oferuje darmowy bonus 27 PLN bez depozytu, kod promocyjny: BETONLINE. Po wpisaniu kodu promocyjnego podczas rejestracji w STS otrzymujemy na konto bukmachera 27 PLN za darmo, które możemy wykorzystac na obstawianie meczów.