Podejmując się gry w zakładach bukmacherskich należy pamiętać, że podmiot prowadzący taki zakład musi posiadać odpowiednie zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Zezwolenie, o którym mowa wydaje Minister Finansów, a warunkiem jego otrzymania jest spełnienie szeregu wymogów, szczegółowo wskazanych w ustawie hazardowej. To właśnie głośna nowelizacja wspomnianej ustawy, która weszła w życie w 2017 roku, nałożyła na bukmacherów obowiązek uzyskania zezwolenia. Wcześniej posiadanie takiego dokumentu nie było wymagane. 

jaki legalny bukmacher online
Jak sprawdzić czy bukmacher jest w Polsce legalny?

Co grozi za obstawianie u nielegalnych bukmacherów?

Oczywiste jest, że brak odpowiedniej licencji obwarowany jest surowymi karami dla osoby, która przyjmuje zakłady. Na odpowiedzialność prawną narażają się jednak również sami gracze, podejmujący się gry u nielegalnego bukmachera. Zgodnie z kodeksem karnym karbowym ten, kto uczestniczy w grze hazardowej (czyli również zakładach wzajemnych), urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Za podstawę obliczenia stawki dziennej przyjmuje się minimalne wynagrodzenie za dany rok – nie może być ona niższa niż 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać jego czterystukrotności. W 2019 r. wysokość stawki dziennej zamyka się w widełkach 75 zł – 30.000 zł.

Grzywna za grę u nielegalnego bukmachera może więc zaczynać się od kilkuset złotych, a zamykać w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie samy kary mogą zostać nałożone na osobę uczestniczącą w zagranicznej grze hazardowej z terytorium Polski. 

sts darmowy bonus
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Legalni bukmacherzy w Polsce

Istnieją 2 rodzaje zezwoleń wydawanym bukmacherom przez Ministra Finansów. Osobne zezwolenie udzielane jest  na prowadzenie działalności w punktach naziemnych, a osobne na przyjmowanie zakładów w Internecie. Obecnie na polskim rynku funkcjonuje 10 podmiotów, mających prawo przyjmowania zakładów w punktach naziemnych. Są to: FORTUNA, STS, TOTOLOTEK, forBET, LV BET, SUPERBET, TOTALBET, E-TOTO, Traf i Milenium. Z kolei w sieci funkcjonuje łącznie 15 bukmacherów. Jest to wspomniana wyżej dziesiątka oraz ponadto Typiko, Ewinner, Cherry Online (PZBUK), BEM Operations Limited (Betclic) oraz Polski Bukmacher Sp. z o.o. 

Pełna lista podmiotów prowadzących na terenie Polski legalną działalność znajduje się na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Sytuacja na rynku bukmacherów jest bardzo dynamiczna. Tylko w 2018 r. wydano zezwolenia siedmiu nowym podmiotom. Już 3 stycznia 2019 r. wymagany dokument na prowadzenie działalności w Internecie uzyskała kolejna firma – Polski Bukmacher sp. z o.o. 

W celu sprawdzenia, który z bukmacherów dysponuje zezwoleniem warto odwiedzać oficjalną stronę Ministerstwa Finansów. Informacje tam zamieszczane są pewne i na bieżąco aktualizowane. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do legalności zakładu warto jest – dla własnego bezpieczeństwa – dokonać takiej weryfikacji. Unikniemy dzięki temu ryzyka narażenia się na wysoką grzywnę.

Poprzedni artykułObstawianie zakładów w piłce nożnej
Następny artykułPrzegrany zakład – jak wyciągnąć dobre wnioski?
Polski bukmacher online STS oferuje darmowy bonus 27 PLN bez depozytu, kod promocyjny: BETONLINE. Po wpisaniu kodu promocyjnego podczas rejestracji w STS otrzymujemy na konto bukmachera 27 PLN za darmo, które możemy wykorzystac na obstawianie meczów.